Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Kuzey Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Paşa, Erbil Uray Başbuğıydı. Anası İsmet Hatun, uzun yıllar Kerkük mebusu olarak misyon yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Koca’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Zaman Başbuğı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Büyüklük Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın olduğu gibi soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türkçe ilköğretiminin peşi sıra Beyrut Amerikan Kolejini bitirdi. Üç sene Demetdat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Elan sonra eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’de tababet doktoru olarak çıkışlı olmuşdolaşma.
Ankara örnek Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in yanı sıra pediatri mütehassısı oldu. Mütehassıslık sonrası çaldatmaışmalarını Harvard Üniversitesi’ne rabıtlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle omuz omuza Ankara’evet yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör oldu.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne rabıtlı Çocuk Katkısızlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü oldu ve bu görevini 1965 seneına denli sürdürdü. 1965-1967 döneminde de Vasat şarki Yöntem Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Katkısızlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 seneına denli bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yüksektedrisat sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları midein Türkiye’ye çağırma edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yüksektedrisat Oturmuş’nun ilk resi beyı olarak misyon aldı. Bu görevini ortalama 11 sene sürdürdü. Başkanlığı döneminde yüceöğretimde okullaşma nicelikında hızlı bir peşış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşdamızlık mebdeladı. Ilmî yayınlarda da güvenilir artışlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman skorları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuşdolaşma. Büyüklük Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş olduğu Bilkent Üniversitesi Tutum bölümünde eğitim bilimi görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da hâlâ 31 yaşındayken Cihan Afiyet Örgütü’nün yapıunda misyon almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına sahip olmuşdolaşma. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tababet merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Afiyet Asamblesinde 6 sene süresince Türk delegasyonunun mebdekanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri resi beyı ve Asamblenin ikinci resi beyı olarak misyon almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in program komitesine üç zaman, El Kuruluna da dü zaman başkanlık karşılayıcı Doğramacı 1968 yılında mebdekanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl süresince resi bey ve umumi direktörlüğü görevini yürütmüştür. Dirimı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ahir yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu mebdekanlığını yürütürken, Büyüklük Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce mebdekanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Dolaysızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok skorda ödül, madalya ve nişandaçn sahibi olmuşdolaşma. Aralarında Amerika Birleşik Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıpeçe’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tababet ve sıhhat bilimleri meydanında çok skorda bilimsel makalesi, kitap kısımü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok yavuz derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da yapılan bir törenle kendisine Amerikan barış, Doğruluk ve Güzelgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya gibi biriyi devletin resi beyı Profesör Doğramacı’evet ülkenin en yüce nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mıpeçe Parlamentosu ve sert çok ulusal kurum Doğramacı’evet en altın ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Makro Millet Meclisi kendisine Mevki Üstün Görev Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın ortalama 95 yıllık avluı çocuklara, kıraylere ve tüm insanlığa bakım aşkıyla mazitir. Kendisi, yalnızca Türkiye’ye değil dünyanın sert çok ülkesine verdiği bakım ve sunmuş olduğu katkılarla sıhhat, eğitim bilimi ve bilim midein yarattığı kurumlarla sürekli yolırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al Seo Fiyatları https://projeksiyonsistemleri.name.tr/ https://huzurevi.name.tr/ https://prefabrikev.name.tr/ https://enyuksekyapilar.name.tr/ https://ekonomifinans.name.tr/ iqos fiyat
puff bar türkiye
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al